P2P по света и у нас

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Stoycho Nedev, 22 Авг 2018.

1. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    192
    Лайкове:
    26
    Какво препоръчваш?
    А също така как превеждаш парите по банка или друга платежна система?

2. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Сметководител

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    69
    Лайкове:
    30
    Ами не мога да го препоръчам без да се замисля като Mintos и Bondora. Имам още да копая, за да съм по-сигурен. Ще му направя едно ревю скоро, но при всички положения риска е над средния. Иначе се зарежда както обичайно - Paysera или TransferWise.

3. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    69
    Лайкове:
    30
    Мога. И скоро се каня да го направя. Има доста добри условия и доходност. Казва се Grupeer.com - ето ти invite линк, ако искаш да се регистрираш.
    Доходността е много добра - 14-15%. Имам там едни 1000 евро от малко повече от 4 месеца. Пробвам само, защото ми изглежда рискова. За момента всичко е чудесно. но аз не инвестирам само в сгради (в раздел Development projects), защото се появяват по рядко, а и в бизнес кредити.
    Хубавото е, че всички са с обратно изкупуване - някои даже със срок 30 дни. Доста интересна платформа е. До момента няма кредит, който да е фалирал. Имам 66 кредита в портфейла.
    Мога да препоръчам и други, но инвестициите там са в паунди - т.е. има валутен риск.

4. JOJOBG

JOJOBG Сметководител

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    17
    Български стартъп - crowdfuding за инвестиции в имоти и наеми:
    https://propertyclub.eu/#/
    П.П. Друг е въпросът до колко е рентабилно в момента да се инвестира в имоти под всякаква форма било то директно, с партньор или чрез крауд фъндинг. Ама си имаме друга тема за тея неща ако не се бъркам.

Last edited: 13 Сеп 2018
  5. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    192
    Лайкове:
    26
    Тези изобщо имат ли и един финансират проект, защото сайта като го гледам не е много поддържан?

6. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    69
    Лайкове:
    30
    Сайта е доста грозен, но имат за момента всичко е наред, но риска е висок, според мен.

7. JOJOBG

JOJOBG Сметководител

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    17
    Имат имат, даже изпуснах да се включа в последния тристаен в Младост 3.

8. Todorov

Todorov Финансов стажант

Регистриран:
    12 Сеп 2018
    Постове:
    2
    Лайкове:
    1
    Благодаря за отговорите на всички!
    Къде мога да прочета нещо повече за"bridge loans и bonds"?
    Става въпрос не за това какво означава ,а нещата и местата които са ми нужни за да се търгуват подобни инструменти.
    Ако има и някой с опит,който иска да сподели.
    Дано не бъркам темата ,в която задавам въпроса?

9. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    69
    Лайкове:
    30
    Информация за Iuvo, която мисля, че ще е интересна и полезна за сегашните и бъдещи инвеститори в P2P платформата.
    Кой наистина стои за Iuvo и кои реалните собственици - на vivainvest.eu

JOJOBG likes this.
  10. JOJOBG

JOJOBG Сметководител

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    17
    Благодаря за синтезирането на тази информация, сега мога да правя препратки защо не инвестирам при тях.

11. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    69
    Лайкове:
    30
    Аз инвестирам и като цяло съм доволен. Има много какво да се подобри, но не е лоша платформа, според мен ;)

12. JOJOBG

JOJOBG Сметководител

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    17
    Аз не платформата, собствениците и нещата които и теб те притесняват. А и още чакам да ми се обадят от юридическия да ми обяснят какви данъци дължа за инвестиция и респективно печалба при тях, нещо като твоята вносна бележка. Като цяло бягам от всякакви форми на бързи кредити. Добре че имам едно апликейшънче на телефона че да не дигам на Бяла карта. Но виж малко си противореча защото съм потребител на EPay. Абе все фирми от холдинга ама ...

13. dubivo

dubivo Финансов стажант

Регистриран:
    22 Май 2018
    Постове:
    8
    Лайкове:
    4
    Сериозно копане. Разследваща журналистика от най-чист вид!
    Поздравления за статията и благодарност за информацията в нея!

14. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    69
    Лайкове:
    30
    Благодаря!
    Само разследващ журналист не съм бил ;)

15. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    69
    Лайкове:
    30
    Собствениците изобщо не ме притесняват. Не съм чул нищо лошо за никой от тях. Притесняваше ме, най-вече, че не се показва на светло, а се афишира лица, които нямат възможност да управляват реален контрол.
    Може би, те си имат своите лични и съвсем рационални причини за това, но реших да хвърля малко светлина, защото както се казва "Мрака ражда сенки, а сенките - призраци". А идеята и хубава. Платформата също, но определено има нужда от развитие.
    Именно липсата на развитие е това, което ме дразни (не ме притеснява).
    За epay.bg не си прав. Те нямат нищо общо с МФГ - от съвсем друг холдинг са част, но това изобщо не е важно ;)
    Бяла карта е много добра идея за easycredit. Има си своя целеви пазар и доста хора може да се зарибят. Не инвеститори, а консуматори. За нас като инвеститори, обаче, също е добра идея. Изобщо, от гледна точка на инвеститор, а и на мениджър, ми харесва посоката, в която се движат. Скоростта не ми харесва и е добре да ги побутваме ;) Разбира се, за нас е много лесно да искаме, без да знаем с какъв ресурс (най-вече човешки) разполагат и какви са им проблемите. Може би, има нещо много по-важно за решаване.
    По отношение на данъците, не очаквай нищо повече от служебна бележка. Не е тяхна работа да дават данъчни консултации. Аз си имам счетоводители, но ще пусна едно официално питане до НАП, което като ми отговорят ще споделя.

16. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    192
    Лайкове:
    26
    Мен за това ме кефи Klear-a - @Loic (Klear) като собственикът и управител на компанията е много активен във форума и се старае да имплементира обратната връзка от наша страна или пък да дава инфо от "кухнята".

17. JOJOBG

JOJOBG Сметководител

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    17
    @Stoycho Nedev явно съм направил приравняване между Epay и EasyPay. извинявам се за което.

18. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    69
    Лайкове:
    30
    Честно казано и на мен това ми харесва най-много в Klear. И клиентите им ;)

19. ivka_filipova

ivka_filipova Финансов стажант

Регистриран:
    3 Апр 2017
    Постове:
    4
    Лайкове:
    0
    Здравейте,

Виждам, че тема е активна и мисля, че ще намеря отговор тук.
    От няколко месеца сериозно съм се отдала на четене на финансови книги - основно на Кийосаки - всичко е много хубаво, но мисля, че нещата, които ги говорят за инвестиране в имоти трудно стават в България. Отделно нямам много време за активно управление/инвестиране и точно за това си мисля, че кредитите са добра алтернатива при мен. Аз съм много консервативен човек, така че, най-вероятно ще са такива кредитите, но искам да съм сигурна и за платформата. За това, в каква платформа бихте ме посъветвали да инвестирам - Клеар, Юво или някоя друга? Ако може да препоръчате не много сложна платформа за опериране?

20. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    69
    Лайкове:
    30
    Хубаво е, когато човек може да опише себе си изискванията си точно. Много добро начало.

Според мен на твоето описнание точно отговаря един продукт на Bondora Go&Grow. Има много детайлно описание не vivainvest.eu.

Ако искаш доста по-висока доходност, при малко по-висок риск можеш да опиташ и Mintos. И той е описан там.

Няй-лесния начин и безопасен начин да започнеш е Bondora Go&Grow.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice