Имотен балон? Докога? Прогнози?

Дискусия в 'Недвижими имоти' започната от moneff, 23 Апр 2018.

1. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    77
    Лайкове:
    50
    Не знам колко на поразия се строи в София, тъй като предлагането ми се струва не особено високо и при старите, и при новите жилища. Според НСИ за второто тримесечие има 10 въведени в експлоатация нови жилищни сгради. Също така да не забравяме, че имаме огромен брой жилища, които са на по 40-50-60 години и които трябва да се съборят и заменят с ново строителство през следващите десетилетия. Може и по-рано да се наложи да се случи това предвид съмнителната поддръжка на някои от тези сгради. От тази гледна точка строителството на нови сгради е доста ниско и трябва да покачи темпа си.

Относно разпределението на депозитите и как това показвало действителния покупателен/инвеститорски потенциал на българина - ами то и в САЩ статистиката е подобна. Повечето американци не разполагат с $500, за да покрият неочакван разход.

Според мен корекция ще има в идните години, но това е в реда на нещата предвид цикличността на пазара. Ако ме питаш дали в момента бих купил имот в Лондон или София дългосрочно, аз бих отговорил София, тъй като според мен столицата ни има по-висок потенциал за ръст на доходи, цени и наеми, и спад на лихвените проценти от Лондон.

И последно. Ние мислим, че сегашните лихвени проценти от 4-5% са рекордно ниски, но и тук има потенциал за спад през следващите 10-20 години до нивото на лихвите в държави като Гърция, Италия, Испания и Португалия преди да се изострят проблемите там. :) Особено ако влезем в ЕЗ.

JOJOBG likes this.
  2. Dollar_dollar_bills

Dollar_dollar_bills Сметководител

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    56
    Лайкове:
    10
    Не е важно сградите, а колко е квадратурата - може 1 сграда да има 700-800 кв, а друга да има 10к кв. м2.

3. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    77
    Лайкове:
    50
    Добре, да сравним площта на тези сгради. Нека вземем годишни данни за по-обективно сравнение.

Ето ги наличните данни за броя на новопостроените жилищни сгради:

upload_2018-8-29_12-28-20.png

А ето я полезната площ на новопостроените жилища:

upload_2018-8-29_12-29-15.png

Площта не е особено голяма - по 300-400 квадрата средно на сграда през последните години.

Opi likes this.
  4. Dollar_dollar_bills

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    56
    Лайкове:
    10
    Именно това и говоря - виж 2013-16 последната година има най-малко сгради, но пък най-много кв/м2.

5. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    77
    Лайкове:
    50
    Статистиката за броя на сградите е до 2017, а тази за площта - до 2016. Поради някаква причина няма налични данни за площта през 2017 все още. Сметни спрямо правилните години и ще видиш едно сравнително стабилно съотношение от 300-400 квадрата на сграда през последните години.

6. Dollar_dollar_bills

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    56
    Лайкове:
    10
    Да прав си, моя грешка.

Santa likes this.
  7. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    192
    Лайкове:
    26
    @Santa според теб каква е причината в Софето толкова малко сгради да са пуснали в експлоатация?

8. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    77
    Лайкове:
    50
    Не знам, не съм запознат с процеса по строителство на сграда. Може би добра отправна точка е въпросът защо не са много инвеститорите, които строят жилищни сгради. Тук възможните причини са много и доста разнообразни. Най-удачно е някой с опит в строителството на сгради да каже кои според него са причините с най-голям принос за невисоката строителна активност по отношение на жилищните сгради.

Aleksandar Dyakov likes this.
  9. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    192
    Лайкове:
    26
    Аз мисля, че това е края на 1-вата строителна вълна и те първа трябва да започне 2-ртата - няма как да се направят всички сгради от раз за 2-3 години.

10. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Сметководител

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    69
    Лайкове:
    30
    Тези вълни по въловата теория ли ги броиш?
    Защото там втората вълна е рязко пропадане надолу или имаш предвид втората нагоре?

11. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    334
    Лайкове:
    115
    Ако беше така, то трябваше да сме вече 4-та .... няколко години имаше силно увеличение т.е. 3-та вълна, а ако съм прав с вълните, то ни очаква още печалба за напред :D

12. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Сметководител

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    69
    Лайкове:
    30
    Звиси на каква времева рамка броиш
    Според мен трета от голям порядък беше от при влизането ни в ЕС, после 4 при кризата 2008-2010 и сега сме 5.; После знаеш какво следва ;)
    Но ако имаш превид краткосрочно 2-3 години може и да е минала 3 от голямото 5.

13. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    334
    Лайкове:
    115
    Имам предвид от по-малък порядък за последните няколко години, но по твои сметки сме в 5-та, то задължително трябва минем нивата от 2007 :)

14. ViktoriaT

ViktoriaT Финансов стажант

Регистриран:
    21 Май 2017
    Постове:
    17
    Лайкове:
    1
  15. JOJOBG

JOJOBG Сметководител

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    17
    @ViktoriaT моето мнение по-рано е в унисон с тази статия.

16. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    192
    Лайкове:
    26
  17. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    77
    Лайкове:
    50
    Тези цени от над 800 до 1000-1200 евро средно не са ли с ДДС? В такъв случай трябва да го приспаднем и тогава да смятаме разлика между цена и себестойност. Доколкото знам, доходността при строителството е 20-40% на годишна база, което е нормална доходност предвид рисковете.

18. JOJOBG

JOJOBG Сметководител

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    17
    Е щяха ли да седят полупостроени комплекси от 2008 до преди няколко месеца преди да почнат да ги довършвати разпродават. Аз не правя дабъл на инвестираното че да чакам цял цикъл 10г ;)

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice