Klear vs Iuvo

Дискусия в 'P2P Lending' започната от stvalkov, 4 Юли 2018.

1. stvalkov

stvalkov Финансов стажант

Регистриран:
    4 Юли 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    3
    Здравейте,

Искам да представя моите резултати след около 18 месеца инвестиране в двете P2P Lending платформите. Първоначално инвестираните средства са с един и същи размер. Всички постъпления се ренивестират.
    Главната разлика (за мен) между двете платформи е типът на кредитите: Iuvo - бързи кредити; Klear - потребителски кредити;

Клеар:

Доходност: 7%
    Диверсификация: 209 кредита
    А: 24%
    B: 55%
    C: 12,5%
    D: 8,5%

От инвестираната сума в закъснение са:
    98,3% без закъснение
    1,3% 1 вноска <10 дни
    0,1% 2 вноски
    0,2% 4+ вноски

Не използвам автоматичното инвестиране. Кредитите си ги избирам ръчно, като се стремя да поддържам по-горните % диверсификация.

Закъсненията са най-често до 10 дни, което означава, че от Клеар добре подбират кредитополучателите. Добър знак е, че от Клеар имат самоучастие в кредитите. За мен ознчава, че имат интерес да си получават вноските редовно.
    Имах няколко по-големи кредита, които бяха продадени на колекторски фирми и доходността падна от 8,7% на 7%. От тогава продавам на вторичния пазар кредитите със закъснение над 10 дни със около 0,5-1% отстъпка, тъй като за себе си смятам, че е по-ефективно да освободя средствата и да ги вкарам в нов кредит, отколкото да чакам закъснелия да плати. Да, вероятно губя потенциални допълнителни приходи от наказателни лихви, но не си заслужава рискът от пълното необслужване.

Платформата има много добър вид, много е лесна за управление и работа. Информацията е лесно достъпна. Не съм имал проблеми с достъпа и отварянето на страницата.

Iuvo:

Доходност: 8,26%
    Диверсификация: 135 кредита
    А: 20%
    B: 12%
    C: 20%
    D: 15%
    E: 15%
    HR: 18%

От инвестираната сума в закъснение са:
    71% без закъснение
    14% 3-15 дни
    12% 16-30 дни
    2% 30-60 дни
    0% 60+ дни

По категории закъсненията са:
    А-> 6/27 ->22% от кредитите
    B-> 4/17 -> 24% oт кредитите
    C-> 12/36 -> 33%
    D-> 6/17 -> 35%
    E->11/23 -> 48%
    HR-> 0/16 -> 0% (според мен е пълна случайност! Ще се радвам да разбера вашия опит.)

От Iuvo добре са преценили, че им е необходима buy-back гаранция, тъй като с подобен тип закъснения във всяка категория, си е чисто "залагане" кой кредит ще се изплати в пълния си размер. Необяснимо за мен е как категория А и B имат един същ процент закъснения, същото е и с C и D. Би следвало А да са най-нискорисковите кредити и с минимални закъснения.

Инвестирам основно в кредити без закъснение, с 30-дневни вноски и купувам дял между 10-20 лв (минимумът е 10 лв). Наблюдавам, че кредитите с 7, 14 и 15 дневни вноски имат много закъснения.

Тук използвам автоматичното инвестиране, тъй като може да се настроят различни типове портфолио. Доста помага, тъй като оборотът при Iuvo е много голям, поради краткосрочния характер на кредитите и вноските. И тук продавам закъсняващите кредити, тъй като не ми се чака 60+ дни, за да се задейства гаранцията. Отстъпка най-често прилагам на кредити със закъснение над 15 дни. Наблюденията ми показват, че в по-голямата си част не стават редовни.
    От гледна точка на UI и UX могат да се постараят повече. На мобилно устройство не изглежда добре. Информацията за кредитите не е толкова лесно достъпна. Промените по портфолиото за автоматично инвестиране отнемат много натискания и съответно време.

Смущава ме силната активност на IUVO в медиите - реклама по тв, фейсбук, наскоро статия и в Моите Пари. Привличат много инвеститори, а кредитите са със огромен процен закъснения. Въпреки buy-back гаранцията, привличат средства, които стоят и не носят доходност. След 60 дни инвестиорът си взима обратно сумата без никаква доходност, НО оригинаторът (тъй като Iuvo e само посредник) със сигурност има механизъм да си събере вземанията и дефакто разполага 60 дни с безплатен ресурс.

Това са моите впечатления от двете платформи. Ще се радвам да споделите вашите впечатления. Ако нещо съм пропуснал или интересуват ви повече детайли, с радост ще споделя.

Aleksandar Dyakov and Santa like this.
  2. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    370
    Лайкове:
    215
    Здравей @stvalkov и добре дошъл във Форума.

Много полезно и интересно за uivo.

Наистина е интересно как категория А и B имат един същ процент закъснения? Би следвало А да са най-нискорисковите кредити и с минимални закъснения. @Христо Андреев може би ще хвърли светлина върху това :)

3. Santa

Santa Сметководител

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    45
    Лайкове:
    25
    Нямам опит с iuvo и не знаех, че кредитите им са толкова проблемни. Благодаря, че сподели този материал!

Aleksandar Dyakov likes this.
  4. Kalina

Kalina Финансов стажант

Регистриран:
    13 Юли 2018
    Постове:
    5
    Лайкове:
    2
    Аз също благодаря за подробно направеното сравнение.
    Имайки предвид, че iuvo оперират по-дълго време на пазара и съответно имат по-добре изградена мрежа, както от инвеститори, така и от потребители на ресурса, нормално е и процента на необслужване (лоши кредити) да е по-голям, но както е видно и от информацията, която е дал колегата, доходността също е по-голяма. Аз лично, към момента, за себе си съм избрала Klear като най-оптимално решение за p2p инвестиция.

Aleksandar Dyakov likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice