2018 IPOs - Dropbox, Spotify, Lyft etc.

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от Ranger, 2 Апр 2018.

1. Ranger

Ranger Финансов стажант

Регистриран:
    1 Апр 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    1
    Здравейте!

Както най-вероятно знаете, утре (03.04.2018) Spotify излиза на борсата. Като цяло 2018 изглежда доста интересна откъм имена на фирмите, които планират IPO-та (Spotify, Lyft, Xiaomi, DocuSign и т.н.) или които вече пуснаха свои акции (Dropbox, Zscaler,Siemens Healthineers) Какво смятате за IPO-тата през 2018? В кои фирми бихте инвестирали и в кои не?

Лично аз не бих инвестирал в Spotify или Dropbox (или поне не в дългосрочен план).

През последните години приходите на Spotify се увеличават в двуцифрени проценти и нараства броят на потребители, които си заплащат за услугата им. Въпреки това губят пазарен дял срещу преките си конкуренти(Apple Music и Amazon Prime Music). Spotify трудно ще излезе на печалба с този си бизнес модел. Дори и да излезе, то конкуренцията при тях е убийствена.

Dropbox предлага страхотна услуга, която е удобна и предполагам всеки от нас е ползвал. Въпреки това при тях конкуренцията изглежда още по-свирепа (Amazon, Google, Salesforce, Box), работят все още на загуба и съм скептичен към B2B перспективите пред тях. (Може и да съм предубеден и да греша)

Ще се радвам да чуя и други мнения по темата. :)

Поздрави,
    Иван

2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    307
    Лайкове:
    95
    Имам правило да изчакам еуфорията от IPO-то и след като прахът се поуталожи, след това да вляза.
    При спотифай е интересно, защото реално няма да има емитиране на нови акции, а продажба на акции от старите акционери.
    Не съм голям фен да инвестирам в growth stocks, които са на загуба - а като гледам FANG как заорава на долу, 100% ще повлече със себе си и новите тех. компании(нови от към листинг), за това по-скоро ще гледам вместо да участвам.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice