Фалит

Дискусия в 'Бизнес' започната от kamentk, 24 Май 2017.

1. biaaro

biaaro Финансов стажант

Регистриран:
    2 Май 2018
    Постове:
    9
    Лайкове:
    5
    Така... Фалит №4 :) След последния крах, седнах да прехвърля всички факти и да си набележа нови полета за изява. Мислих, мислих и стигнах до заключението, че това, че искам да имам пълен контрол над нещата и всичко да решавам само аз е грешно. Също споделянето на отговорността и риска с още някой ми се видя добра идея. Речено-сторено! Решавам че трябва да започна нещо, да го докарам до някъде и да търся съдружник, с който да се допълваме. Щото на голи идеи с потенциал вече никой не вярва, трябва да има някакви резултати, върху които да се стъпи. Добре, чудесно, обаче какво? Еми какво, първото което ми направи впечатление тогава, беше това че хората бяха се побъркали по сайтове от рода на алиекспрес и другите като него. Викам си, нещо в тая посока ще е... Проучването показа, че всичко е чудесно, ама 40 дена за доставка е много неприятно за клиентите на китайските сайтове. Ето ти проблем! Обиколих половин България, обадих се на 1000-1500 човека :) Оказа се че голяма част от нещата китайците ги внасят директно тук, на цени по-добри от тези в алиекспрес. Просто се отваряше пазар за дребна китайска електорника, дрънкулки, джаджи и евтини простотии, който още почти никой не беше забелязал. Продавалника тъкмо набираше сила и там си показваше, съвсем ясно, че ще последва огромен бум на интернет потреблението на подобни стоки в България. Така се и случи, както всички видяхме. Та сядам аз, правя набързо един сайт, обявявам няколко китайски боклука за продан и излизам на пазара извън продавалника разбира се, със приличен онлайн магазаин и представям китайските джунджурии на широката публика, които нямаха представа, че ги има в България, на цени като в алиекспрес, че и могат да ги получат на следващия ден! Найс, а? Тук е момента да кажа, че бях обиден на гугъл, дето ме завлякаха с 10000 евро и на фейсбук, защото беше част от това :) Също така, бях се зарекъл да не разчитам на нищо безплатно, било то трафик или нещо друго, защото всичко може да свърши за секунда, както се случи предния път, и нямаш никакъв контрол над това. В тази връзка цялата стратегия се завъртя около агресивна реклама по всички възможни рекламни канали. Умишлено не направих никаква оптимизация или каквото и да е за да си докарам безплатен трафик, просто не исках да го има, за да нямам неприятни изненади в бъдеще.

Фейсбук тъкмо си отвориха платформата за реклама, което беше добре дошло, адурдс ги имаше вече няколко години, появиха се и 1-2 афилейт платформи. Достатъчно като за начало.... Направих няколко стотин продажби и направих най-голяма глупост през цялата си кариера в онлайн бизнеса и бизнеса като цяло. Следвайки първоначалния план, потърсих съдружник! Нахвърлях някакъв план, идеи за развитие, представих му резултатите до тук, които бяха повече от впечатляващи и човека ми стана съдружник. Човека, човека.... приятел от детската градина.... както и да е.

От начало всичко тръгна много добре, назначихме хора, офис с диван, хладилник с бира, 25 инчови монитори и всичко това го покривахме с текущата печалба и оставаше за реинвестиция, че оставаше и за разпределяне на дивиденти, ебаси... Така една година. По едно време тоя човек реши, че всичко се е случило, защото той е дал пари, а не защото, аз съм измислил всичко, направил всичко и така нататъка. Той от интернет не разбираше нищо, камо ли от онлайн продажби, маркетинг, реклама и всичко, което е нужно за един успешен онлайн бизнес. Занимаваше се с фактури, обработването на пратките, такива работи, които не изискват никаква мисловна дейност. Та тоя човек, почна да ми казва какво да правя, искаше нещата да се случват както той иска, накрая ми заяви, че съм бил некоректен, защото не съм му казвал всичко, което правя.... шах с пешката, ще кажеш, че ако му кажа ще разбере. И така още една година в панаири, скандали, спорове, обстановката в офиса беше кошмар. За капак го хванах със служителка... Въпреки че изрично сме се разбрали това да не се случва по никакъв начин. И то не коя да е служителка, ами първата, най-опитната, която вършеше най-много работа.... Деба, изгоних я като куче, курвата смотана, прееба си хубавата работа от простотия, прееба и мен, дето аз и провеждах интервюто и аз я назначих.

Следва....

Това ще е на два пъти, че е по дългичко :)

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice