Скритите разходи на собственото жилище!

Дискусия в 'Недвижими имоти' започната от Nikolay Delchev, 22 Мар 2017.

1. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    370
    Лайкове:
    218
  2. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    Не съм съгласен за 2 от перата - Поддръжка и Общи части - нима при наемане на жилище тези такси няма да се плащат? Не мисля, че някой хазяин подържа общите части за своя сметка. Поне за квартирите които аз съм ползвал преди да си закупя жилище съм заплащал таксата за общите части. Която между другото винаги безумно скъпа(не съм я плащал на хазяина, а на домоуправителя и то срещу квитанция) - при положение, че се почистваха общите части доста рядко, общите части бяха мизерни, нямало е асансьор, домоуправителя е бил съсед в сградата и не е получавал заплащане за тази си дейност. Същевременно в кооперацията в която си закупх жилище плащаме доста малка сума за общи части, но те са много луксозни, имаме асансьор, чистачката чисти с препарат всяка седмица, мие прозорците и т.н. Буквално можеш да ходиш по бели чорапи и ще е чисто. Отделно имаме вече известна сума за ремонти, ако възникне нужда. Така че това зависи от самата сграда.

Никой хазяин не е идвал вкъщи да ми смени крушката или да ми измете пода - тези разходи не е редно да се поемат от собственика, а от наемателя. И са налични без значение от това дали живееш на квартира, в собствено жилище или при вашите.

Ангел and Aleksandar Dyakov like this.
  3. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    307
    Лайкове:
    95
    Принципно е възможно общите разходи да минават към наема, макар че в закона пише този който го полза апартамента плаща - имам познати, които са под наем и от години не са платили нищо, просто защото им влиза в наема.

Иначе, да поддръжката е за сметка на ползвателя - макар, че ако стане на късо и изпогръмнят крушки там ще се намеси собственика, както и ако стане някой фал с тоалетна, тръби и т.н. - принципно наемодателя е длъжен да държи апартамента в чист вид, за другото е наемодателя.

Ангел likes this.
  4. Ангел

Ангел Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    3
    Не съм съгласен, че това са скрити разходи при покупка на имот, а по-скоро това са разходи, които всеки кандидат-купувач трябва да има пред вид, когато си прави сметка какъв и за колко пари имот може да си позволи. Все още и такса (а не "Данък") смет, както и изписано на картинката не се определя според броя на обитателите или спрямо количеството на изхвърлените отпадъци.

5. Ivan_Dimitrov

Ivan_Dimitrov Финансов стажант

Регистриран:
    30 Апр 2018
    Постове:
    22
    Лайкове:
    3
    Ако ме питаш мен обзалагам се, че 9 от 10 човека си нямат представа за амортизацията - т.е. че това е разход. 10 години по-късно се сещат за нея, като се наложи да се прави основен ремонт - смяна на мебелировка, дограми, подово, тоалетна, баня и т.н. :D

6. Ангел

Ангел Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    3
    Всеки се учи от грешките си, а умните - от грешките на другите. :) Всъщност къде е разликата между основен ремонт, изхабяване и обновяване е друга тема. :)

7. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    307
    Лайкове:
    95
    Няма - но емоционален план изхабяването и износването е много далечен ефект, ефект, който е на много години от момента на покупка и затова се забравя :). Съгласен съм с това, което написа @Ivan_Dimitrov - малцина се сещат за точно този разход :)

Ангел likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice