Покупка на физическо злато в малки количества

Дискусия в 'Благородни метали' започната от Gena80, 5 Юни 2018.

1. Gena80

Gena80 Финансов стажант

Регистриран:
    5 Юни 2018
    Постове:
    2
    Лайкове:
    0
    Здравейте, искам да попитам, какви са алтернативите на Тавекс за покупка на инвестиционни монети - канадско листо, филхармония, кругеранд, суверен - в София. Говорим за малки суми - 500 до 2000 лв не повече от 4-5 пъти годишно. Когато сравнявах цените в интернет спреда на Тавекс се оказва най висок /не споря че има защо/.Ще се радвам на аргументирани отговори /доколкото е възможно в български форум :)
    Общо взето интересува ме има ли системни инвеститори с личен опит при закупуване от тези места
    Обменнни бюра Полана
    https://polana1.com/bg/злато-и-монети/котировки-на-злато-и-сребро
    ФБК Стринг
    http://fbkstring.com/index.php?page=zlato&str=2
    Голд център
    http://www.goldcenter.bg/bg/eshop?f[0]=field_product_catgory:28&f[1]=field_product_type:38
    Ексголд
    http://exgold.bg

2. Opi

Opi Сметководител

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    162
    Лайкове:
    23
    Под 1 унция не си струва - прекалено скъпо става и слабо ликвидно - съветвам те през Тавекс, просто защото имаш анонимност, т.е. отиваш си на каса и си купуваш, на другите месеста особено онлайн - винаги ще отстиваш данните си, а не е ок някой да знае че купуваш злато и в дома ти има злато.

3. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    370
    Лайкове:
    218
    Здравей, можеш да провериш и тук - https://macoinsgold.com/bg

Реално няма защо да те интересува спреда на Тавекс. Защо? Защото можеш да купиш от един дилър и да продадеш на друг, като така сам скъсяваш спреда, в зависимост от това:

- къде е най-евтин продукта
    - къде най-скъпо ще го продадеш

4. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    307
    Лайкове:
    95
    При покупка на физическо злато първо идва сигурността, след това застраховката срещу политическия риск и чак след нея ликвидността - ако имаш идея да извличаш печалба от промяна на цената, първо няма да стане с малките монетки и 2-ро по-евтино ще ти е през инвестиционен посредник. Ако не си воден от това, то ликвидността няма да е проблем, но наистина се насочи към 1-но унциевите монети.

5. Gena80

Gena80 Финансов стажант

Регистриран:
    5 Юни 2018
    Постове:
    2
    Лайкове:
    0
    Първо много благодаря за отговори на всички. Много приятно съм изненадан от качеството и скоростта.

@Opi - така е дали ще са нашите вагабонти или призракът на US Order 6102 May 1933 ... Ако ще поръчваам онлайн ще си поръчам от Западна Европа - даже с транспорта ми излиза по евтино. Но съм съгласен че е по добре у нас анонимно - отиваш, плащаш кеш и си тръгваш. И се забравяте/загубвате
    @Nikolay Delchev - https://macoinsgold.com имат същите цени като Тавекс - гледах кандаския лист. В Тавекс кругеранда е 2310, в Полана е 2268 - 40 лв разлика, британския суверен 552, а в Полана е 523 - пак 30 лв разлика. Не са много пари за дългосрочна инвестиция, въпросът е - защо да ги даваме, ако няма разлика в продукта?
    @Aleksandar Dyakov Напъло съм съгласен с изреденото. Не гоня бърза печалба, искам да създам дългосрочен резерв /15-30г/, който да използвам за форсмажорни обстоятелства здравословни проблеми в семейството ми/разпад на ЕС и много висока инфлация, разпад на световната финансова система като /евентуално/ пенсиониране и тн и тн - да се надяваме малко вероятни неща . Под една унция гледах британските суверени са на приемлив спред и цена, когато сравняван с монетите продавани в Западна Европа. Те и най добре ми пасваат на бюджета и правилото - "с малки суми но редовно". Съшо така погледнах и това - някакъв обобщен статистически анализ за движението на цената на златото през годината. Има логика да се акумулират малко средства през годината с които да се купува физическо злато но не кога де. а съобразявайки се с историята на движението на цената и политико -икономически събития

https://goldsilver.com/blog/the-best-time-to-buy-gold-and-silver-in-2018-is/
    или
    http://therealasset.co.uk/how-to-guide/about-gold/when-to-buy-gold/

6. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    370
    Лайкове:
    218
    Няма причина, естествено, идеята е да се купи оттам където в момента е най-изгодно. Разбира се, ако няма разлика в продукта, автентичен е и т.н.

7. Opi

Opi Сметководител

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    162
    Лайкове:
    23
    За теб не е ли е важна анонимността?

8. mcradys

mcradys Финансов стажант

Регистриран:
    24 Апр 2018
    Постове:
    8
    Лайкове:
    0
    Погледнете днешната промоция на Tavex. Купуваш 12 килчета, получаваш 13. Всичко се извършва online, няма как от физически магазин да го вземеш.

https://tavex.bg/zlaten-petuk-13/

9. Santa

Santa Сметководител

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    52
    Лайкове:
    34
    На мен не ми отваря тази страница. Да не става въпрос за това: https://tavex.bg/zlato/1-gram-abonamentno-zlatno-kulche-tavex/

Според линка Тавекс дават възможност човек да закупи до 60 грама злато за година (65 грама с бонуса), ефективно почти на изкупни цени - бонус кюлчетата почти покриват надценката им.

10. mcradys

mcradys Финансов стажант

Регистриран:
    24 Апр 2018
    Постове:
    8
    Лайкове:
    0
    Дам точно така.

11. Ludoria

Ludoria Финансов стажант

Регистриран:
    19 Юли 2018
    Постове:
    1
    Лайкове:
    0
    Вчера и аз видях тази възможност за покупка на злато от Тавекс. Но се зачудих - ако искам да го продам, дали ще мога да го продам на друга компания, различна от Тавекс. Сертигфиката за това е брандиран от тях. И има ли значение това, че това злато идва от Турция, а на другите 1 грамови продукти (не знам как да ги определя) пише например банка UBS, което за лаик като мен като че ли "звучи" по-добре!? Но има разлика в цената над 25%. Надявам се някой да има желание да ми отговори.

12. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    370
    Лайкове:
    218
    Златото е злато, откъдето и да идва, който и да го щампова. Именно това го прави приемливо разменно средство от единия край на света до другия, прието както от приятели, така и от врагове. Чистотата (карата) е това, което е от значение, всичко друго е на заден план и без особено значение. Винаги ще можеш да продадеш 24к злато :)

13. Ibsen

Ibsen Финансов стажант

Регистриран:
    20 Май 2018
    Постове:
    7
    Лайкове:
    1
    "Почти на изкупни цени" и "бонус кюлче" хахаха :) Как ги определиха тези изкупни цени като цената винаги са се определя от пазара и тя е различна всеки ден! Тавекс предлагат да купуваме злато на абонамент, в момент в който цената му е паднала заради някакъв временен оптимизъм на капиталовите пазари и от тук се предполага, че ще расте. Т.е. те предлагат да купуваме на абонамент, всеки месец на нова (предполага се) по-висока цена. Нещо не ми се връзва ;(

14. Santa

Santa Сметководител

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    52
    Лайкове:
    34
    Може да расте, а може и да не расте. Трудно е да се направи прогноза за цените на златото през следващите 12 месеца. Ако расте, това ще направи "абонаментното злато" или златото като цяло още по-доходоносна инвестиция.

15. Ibsen

Ibsen Финансов стажант

Регистриран:
    20 Май 2018
    Постове:
    7
    Лайкове:
    1
    Доходоносна ще е за Тавекс, защото са купили едно количество което ще продават всеки месец на части, на по-висока цена от предишния :) За нас е ще е доходоносно в 2 случая:
    -ако купим като тях еднократно на ниска цена и задържим до постигане на растеж
    -на абонамент, ако цената продължи да върви надолу в периода на абонамента което според мен е малко вероятно
    Ако тръгне нагоре не виждам смис от покупки на части.

16. Santa

Santa Сметководител

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    52
    Лайкове:
    34
    Тезата ти се базира на презумпции, които има голяма вероятност да не са верни - че цената на златото ще расте през следващите 12 месеца и че Тавекс купуват абонаментните кюлчета в началото на 12-месечния период. За първото има горе-долу 50:50 вероятност да се сбъдне, а второто най-вероятно не е така, тъй като не подписваш договор за абонаментни доставки на злато и Тавекс не знаят дали ще купуваш злато през следващите 12 месеца, или ще се откажеш по някое време, така че едва ли предварително купуват цялото количество злато, което евентуално ти би купил през 12-те месеца. А и те са търговци на злато, а не спекуланти, затова вероятно купуват злато месец за месец, а не за година напред.

17. Ibsen

Ibsen Финансов стажант

Регистриран:
    20 Май 2018
    Постове:
    7
    Лайкове:
    1
    Така е, тезата ми е на база презумпция, че цената ще расте, а презумпцията ми е на база исторически данни които показват, че цената на златото в дългосрочен план бавно расте, пада от време на време по малко в периоди на оптимизъм като сегашния и скача с много в периоди на криза. Да, с участието в промоцията на Тавекс не се обвързваш с договор, но ако се откажеш в рамките на 12 месеца, губиш бонуса-13-то кюлче, т.е. клиента се самообвързва :)
    За периода и количествата мисля, че няма нужда да коментираме, в условията го пише:"Промоционалната активност се провежда в периода от 0:00 часа на 13 юли 2018 г. до 24:00 часа на същата дата, или до изчерпване на количествата."
    Според мен, Тавекс са се 'набумкали' с едни бройки и са намерили нелош начин да ги продават с добра печалба :)

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice