Инвестиране в акции - данъци, прехвърляне на акциите в друга сметка, платформи

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от Ranger, 1 Апр 2018.

1. Ranger

Ranger Финансов стажант

Регистриран:
    1 Апр 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    1
    Здравейте!

Нов съм във форума (а и сравнително нов в инвестирането).

Работя в Германия и използвам услугите на холандския брокер Degiro. Фирмата има офис в София, но не оперира на българския пазар и затова съм регистриран с немските ми данни. Комисионните са ниски, но данъкът върху реализираните печалби от продажбата на акции в Германия е 25%. (При печалба до 801 евро годишно си освободен от него.)

Смятам да инвестирам дългосрочно и засега съм закупил единствено в акции на европейски фирми. При евентуална продажба обаче желая да заплащам данъка върху печалбата от тях в България (10% ако не се бъркам).

Искам да ви попитам дали е позволено да си отворя нова сметка към друга платформа където мога да се регистрирам с българските ми данни? Има ли смисъл да прехвърля вече закупените от мен акции на такава сметка (с цел заплащане на данъка след това в България)? Кои други платформи можете да ми препоръчате?

Поздрави,
    Иван

2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    307
    Лайкове:
    95
    Здравей Ranger и добре дошъл при нас,
    Няма проблем да създадеш сметка с данните си от България - относно данъците, първо се гледа в страната на реализация и след това е данъчния диференциал.
    От към инвестиционни посредници - Interactive Brokers предоставят най-добрите комисионни, но поне трябва да депозираш 5к долара/евро и да преминеш през интродюсър на Карол-а.

3. Ranger

Ranger Финансов стажант

Регистриран:
    1 Апр 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    1
    Благодаря, ще разгледам Interactive Brokers!

Aleksandar Dyakov likes this.
  4. martin.nikolov

martin.nikolov Финансов стажант

Регистриран:
    29 Яну 2018
    Постове:
    9
    Лайкове:
    2
    Здравейте,

акциите и ETF-те търгувани в Еврозоната не са ли освободени от данък? Има ли разлика за физически и юридически лица?

Относно Interactive Brokers, тъй като първичния банков превод струва скъпо, за евтини вторични преводи може да се използва TransferWise (препоръчено от Карол).

Благодаря!

Aleksandar Dyakov likes this.
  5. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    307
    Лайкове:
    95
    Освободени са:

Необлагаеми са например доходи от сделки с акции и други финансови инструменти, които се търгуват на регулиран пазар в ЕС и Европейското икономическо пространство (ЕИП).

Към необлагаемите сделки се причисляват и печалбите от следните източници:

- обратно изкупуване от колективни инвестиционни схеми, допуснати за публично предлагане в страната, ЕС или ЕИП;
    - обратно изкупуване от национални инвестиционни фондове, допуснати за публично предлагане в страната;
    - сключени при условията и по реда на търгово предлагане или аналогични по вид сделки в ЕС или ЕИП.

https://www.capital.bg/biznes/moiat...ak_se_oblagat_sdelkite_na_kapitaloviia_pazar/

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice