Имотен балон? Докога? Прогнози?

Дискусия в 'Недвижими имоти' започната от moneff, 23 Апр 2018.

1. Opi

Opi Сметководител

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    161
    Лайкове:
    23
    Ти да видиш - явно се държи влага повече от 10 години :D

2. Ivan_Dimitrov

Ivan_Dimitrov Финансов стажант

Регистриран:
    30 Апр 2018
    Постове:
    22
    Лайкове:
    3
    Прекалено са раздути цените - кой ще му убеди, че е добра инвестиция да имам 4% брутна доходност на имот, до който се достига до черен път ... имот в софийски квартал :D

3. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    307
    Лайкове:
    95
    Третото условие е много интересно, което идва да покаже, че купувачите не ги интересува старо, но също така, че рискът е много по-голям - през 2008 в последната фаза на балона на НИ точно това се случваше - ликвидни нови имоти, финансирани с кредити ... точно и тези купувачи бяха 1-вите, които продаваха на пожар.
    https://www.investor.bg/bylgariia/4...i-v-sofiia-sa-na-cena-do-100-hil-evro-261367/

4. Ibsen

Ibsen Финансов стажант

Регистриран:
    20 Май 2018
    Постове:
    7
    Лайкове:
    1
    Ако утре лихвите по депозити се върнат на старите нива от 2-3%, повечето от тези които сега печелят около 5% годишно ще предпочетат да излязат от инвестиция и да се върнат към банката. Е тогава ще падне голяма веселба на имотния пазар :)

5. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    370
    Лайкове:
    218
    И това го има, да. Започне ли "голямата продажба" :)

6. Opi

Opi Сметководител

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    161
    Лайкове:
    23
  7. Santa

Santa Сметководител

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    52
    Лайкове:
    34
    Тези необитаеми имоти много се спрягат, но важното е, че дори и необитаеми, не са обявени за продажба, затова няма как да влияят на цените, освен косвено. Друг е въпросът дали няма в един момент да се изсипят на пазара, но няма как да сме сигурни дали това ще се случи и до какви цени ще доведе това, както и дали ще повлияе на цените в отделни сегменти от пазара като ново строителство например.

8. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    307
    Лайкове:
    95
    Да прав си, за необявените имоти, но и ако се стане някой катализатор, то тези имоти представляват един огромен резерв на предлагането, който може да се окаже основен фактор за ценовата динамика.

9. Santa

Santa Сметководител

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    52
    Лайкове:
    34
    Съгласен съм. Основното е какви са тези имоти и чии са, както и при какви условия тези хора биха ги обявили за продажба. Аз не знам отговора на тези въпроси, затова не мога да преценя дали необитаемите имоти представляват реална и значима опасност за цените.

10. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    307
    Лайкове:
    95
    Възможно е не малка част да са селски имоти, а другата да са много стари - 50+ годишни - но не, че ще паднат или вече са течащи, а предполагам от функционалност проблематични.
    Също така, може и да има жилища на чужденци - https://www.actualno.com/society/400-000-rusnaci-imat-imoti-v-bylgarija-news_671894.html

11. Santa

Santa Сметководител

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    52
    Лайкове:
    34
    Именно, има много фактори, а поне аз не разполагам с изчерпателна статистика по отношение на тези имоти. Имам само лични наблюдения, но те не са обективни и не мога да градя аргумент на тяхна основа. "1/3 от имотите са необитаеми" звучи страшно, но като се запознаем по-обстойно със ситуацията, може да стигнем до по-различен извод. Дяволът е в детайлите.

Aleksandar Dyakov likes this.
  12. Dollar_dollar_bills

Dollar_dollar_bills Финансов Аналитик

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    44
    Лайкове:
    6
    Много е вероятно да са пуснати в продажба, но да са или големи дупки или по никакъв начин да не отговарят на търсенеото или цената да е прекалено надута - виждал съм обяви на сходни квадратури и изложения в един и същ квартал - единя апартамент е на повече от 30 години - соц обзавеждане, другия няма и 1 година от завършването - перфектно направен, не обзаведен, та при едно средно обзавеждане между 15000-20000 евро, то илизаше по евтино да избереш новото от колкото старото ...

13. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    307
    Лайкове:
    95
    Точно така - детайлите са важни и за жалост нямам обективно и актуално инфо, затова просто мога да допусна бъдещ развой - но е нужно да видим каква е доходността от имоти и каква беше месеци преди кризата от 2008, за да може да заключим дали ще има още ръст на цените или най-малкото ще следва корекция.

14. moneff

moneff Финансов Аналитик

Регистриран:
    14 Фев 2018
    Постове:
    26
    Лайкове:
    3
    Аз не знам как ги разбраха само, че толкова имоти са необитаеми.. За мен това е ебаси спекулата. Как ще ме разберат, че имам 10 имота и не съм ги пуснал под наем.
    Имайки предвид, изключително малък процент от хората си плащат данъците от отдаване на имотите под наем. А и да не забравяме, че по селата е вече почти обезлюдяло.. Ако къщите ги изчисляват към тях може и процента да е верен, но в големите градове масово апартаментите са си обитаеми, дали с наематели, дали с живущи..

Аз се отказах да взимам на този етап имот, безбожно скъпи и НЕ отговарящи на измисления надут стандарт за Пловдив. Заплата по 600 лева, а продават панелки по 60-70к евро. Който си купи такъв апартамент има много сериозна нужда от финансова грамотност, било то от първа нужда..

15. Dollar_dollar_bills

Dollar_dollar_bills Финансов Аналитик

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    44
    Лайкове:
    6
  16. NEROMARE

NEROMARE Финансов стажант

Регистриран:
    5 Юли 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    0

Докато има балъци да купуват надутите балони, няма да се промени нищо! Не съм съгласен с факта, че имот в някой занемарен, пълен с пияндета квартал на комунистическа Варна — струва също толкова, колкото като къща във Валенсия! Аре не.

17. Kalina

Kalina Финансов стажант

Регистриран:
    13 Юли 2018
    Постове:
    5
    Лайкове:
    3
    В крайна сметка балона ще се надува докато има търсене. След като хората, които търсят жилище и са съгласни да плащат висока цена, а и докато финансовият ресурс продължава да е толкова евтин, корекция в цените едва ли ще има. Ниските заплати не оказват такова влияние, тъй като парадоксално пък нивата на спестяванията на българите са доста високи. След падането на лихвите по депозитите, голяма част от спестените капитали бяха вложени в НИ, което допълнително повиши цените, а и до някаква степен обяснява и част от големия процент на празните жилища.
    Гледайки моментната ситуация, корекция в цените на имотите едва ли предстои в близките две години.

dubivo and Aleksandar Dyakov like this.
  18. imoten

imoten Финансов стажант

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    1
    Лайкове:
    0
    Полето в София е задръстено от строежи! Леле!!! Парцели няма защото изкуствено не се разрешава строителство.
    Просто се чакат "едни"пари. При сегашните транспортни комуникации, платено паркиране и други екстри. Имотната мафия - разбирай
    наемодателите и хотелиерите - ще пият една студена вода когато дойде видов ден. Както е в US - на 15-30 мили около сити-то колкото щеш имоти на
    подходящи цени. Останалото е бизнес и бетонно гето със съответната престъпност.

19. Opi

Opi Сметководител

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    161
    Лайкове:
    23
    Е как пък да не се дава разрешителни? А и ако тотално се задръсти, то кой ще ги купи :D

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice