АДСИЦ - препоръки, идеи, мнения

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от Вальо, 2 Юни 2018.

1. Вальо

Вальо Финансов стажант

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    4
    Здравейте,
    от известно време обмислям инвестирането в акции на АДСИЦ и бих се радвал да чуя мненията ви относно следните въпроси, а и евентуална друга полезна информация.

1. В български или чуждестранни инвестирате?
    2. АДСИЦ инвестиращо в земя, имоти или нещо друго? Предимства и недостатъци на различните видове?
    3. През кой брокер/посредник търгувате едните и другите? Какви ограничения имат? Минимални изисквания за депозит? Предполагам, че идеята е да имат максимално ниски такси/комисионни.
    4. Дължат ли се данъци върху изплатения дивидент?
    5. Каква доходност сте реализирали от такава инвестиция?
    6. На какви подводни камъни сте се натъкнали?

Предполагам, че ще добавя още въпроси по време на дискусията. Благодаря предварително за отговорите.

2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    307
    Лайкове:
    95
    1. Основно в български съм лично инвестирал.
    2. Когато намериш добър АДСИЦ няма значение, в кой сегмент е - няма как да сравняваме земя с офис площи - не сравними модели са.
    3. За нашите използвам БГ посредник, при нас няма минимален праг, а комисионните са еднакви.
    4. Да, има данък дивидент от 5%.
    5. За капиталова печалба или дивидента питаш?
    6. При АДСИЦ-те основните проблеми са в мениджмънта - как той отчита риска, каква е визията за развитие и колко е далновиден.

3. Вальо

Вальо Финансов стажант

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    4
    За дивидента.

4. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    307
    Лайкове:
    95
    През годините съм имал и двуцифрена, ако говорим за БФБ, текущата доходност, която може да извлечеш е около 4%

5. Kalina

Kalina Финансов стажант

Регистриран:
    13 Юли 2018
    Постове:
    5
    Лайкове:
    3
    Да дам и аз мнението си в тази малко поостаряла тема, но няма как и аз като фен на инвестициите в АДСИЦ дружествата да не се изкажа. Макар че доходността, която може да се постигне, чрез инвестиция в подобно дружество не е голяма през последните години, то поне нивото е стабилно и не са наблюдавани сътресения в последните години. Заради сериозните законови регулации инвестирането в подобен актив може да се счете за нискорисково, а инвестицията носи печалба по деа начина-от дивидент и от промяна на цената на акциите, като добавим и специфичното при данъчното облагане, това определено е един добър вариант за влагане на средства.

6. stvalkov

stvalkov Финансов стажант

Регистриран:
    4 Юли 2018
    Постове:
    6
    Лайкове:
    7
    В колко АДСИЦ инвестирате? Едно, две, повече? Какви критерии залагате при избора? Колко често изплащат дивиденти?

7. Kalina

Kalina Финансов стажант

Регистриран:
    13 Юли 2018
    Постове:
    5
    Лайкове:
    3
    Аз лично в момента имам само 3 АДСИЦ позиции, при избора винаги подхождам различно, но в момента водещо ми е - стабилност, мениджмънт, прогнози за развитие и най-вече изплащан дивидент, изплаща се веднъж годишно.

8. Opi

Opi Сметководител

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    161
    Лайкове:
    23
    Може ли да раздуеш малко това за данъчното облагане?
    Кои са тези 3 АДСИЦ-а, в които инвестираш?

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice